Pomiń linki

Hydroterapia

Baza zabiegowa

Hydroterapia, dział fizjoterapii, inaczej wodolecznictwo jest metodą leczenia bodźcowego polegająca na zewnętrznym stosowaniu wody o różnych postaciach: ciekłej, stałej lub gazowej. Podstawę leczniczego działania stanowi odpowiednia temperatura lub ciśnienie wody użytej odpowiednio do danej terapii.

Hydroterapia 2

Kąpiel kwasowęglowa

Wykonuje się ją w wodzie zawierającej rozpuszczony dwutlenek węgla. Zawarty w wodzie bezwodnik kwasu węglowego wydziela się na skórze w postaci pęcherzyków gazu i wywołuje w niej wiele zmian. Najważniejsze to rozszerzenie naczyń włosowatych, tętniczych i żylnych, co sprzyja dotlenieniu tkanek. W następstwie dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi oraz zwolnienia akcji serca. Wpływa na metabolizm (zmniejsza się stężenie w osoczu cholesterolu i glukozy, kwasu mlekowego, a zwiększa się stężenie wolnych kwasów tłuszczowych). Ważną kwestią w tego typu kąpieli jest również wysokość temperatury oraz stężenie soli mineralnych. Wpływa to na zwiększenie pobudliwości receptorów ciepła, a zmniejszenie pobudliwości receptorów zimna.

Sucha kąpiel CO2

Zabieg polega na tym, że dwutlenek węgla rozpuszczany jest w parze wodnej, a pęcherzyki gazu wchłaniane przez skórę rozszerzają naczynia tętnicze i żylne powodując obniżenie ciśnienia krwi, zwolnienie akcji serca oraz spadek poziomu cukru we krwi. Zabiegi wykonuje się w tzw. boksach typu szafkowego, gdzie pacjent siedzi przykryty płaszczem z otworem na głowę. Bezpośrednie działanie CO2 na skórę zwiększa wielokrotnie jej ukrwienie i dotlenia narządy wewnętrzne. Polecany w szczególnym stopniu osobom trenującym, wyczerpanym fizycznie. Sucha kąpiel bowiem zwiększa siłę mięśniową, usuwa skurcze mięśni gładkich, zmniejsza napięcie układu nerwowego. Obniża stężenie cukru we krwi.

Kąpiel perełkowo-ozonowa

Kąpiel ta polega na masowaniu zanurzonego w wodzie ciała olbrzymią ilością pęcherzyków powietrza.
Ma silne działanie relaksujące i antydepresyjne.
Ozon działa bakteriobójczo oraz grzybobójczo i wykazuje działanie ukierunkowane na metabolizm kierunkowy. Zapobiega chorobom układu oddechowego oraz zaburzeniom przemiany materii.

Kąpiel perełkowa

Zabieg polega na tym, że woda w kąpieli wzbogacona jest pęcherzykami powietrza. Wydzielające się pęcherzyki powietrza drażniąc skórę powodują delikatny masaż, którego działanie przenoszone jest poprzez skórę do głębiej położonych tkanek: mięśni stawów, chrząstek międzykręgowych, a nawet organów wewnętrznych.
Przenikając przez skórę oczyszcza ją przenosząc w głąb tlen, zwiększając ukrwienie oraz pobudzają system nerwowy.
Zabieg ma działanie odprężające – poprawia samopoczucie i zmniejsza ryzyko zaburzeń krążeniowych.
Zalecany jest przy nerwicach, ogólnym osłabieniu, schorzeniach układu krążenia oraz chorobach przebiegających z zaburzeniem krążenia obwodowego (np. cukrzycy).

Hydroterapia-3

Kontakt

Chcesz odwiedzić nasze uzdrowisko? Masz pytania?  Skontaktuj się z nami.

Uzdrowisko

Centrala: (32) 449 20 00

Sekretariat: (32) 449 21 01

Fax: (32) 449 21 17

Email: biuro@gozdroj.pl

Obsługa medyczna

Rejestracja, szpital: (32) 449 20 31

Planowanie, rejestracja, poradnia: (32) 449 20 02

Email: cop@gozdroj.pl

Szpital dziecięcy Stokrotka

Rejestracja, szpital: (32) 449 20 44

Planowanie, rejestracja, poradnia: (32) 449 20 44

Email: stokrotka@gozdroj.pl