Pomiń linki

Remont Starej Pijalni został ukończony

Dziś dokonano odbioru budynku Starej Pijalni po zrealizowaniu prac modernizacyjnych.

Budynek Starej Pijalni to zabytkowa perełka architektury parkowej wzniesiona w 1862 roku znajdująca się w kompleksie uzdrowiskowym. Jego historia i byłe przeznaczenie stanowi wzmocnienie tożsamości regionalnej i kulturowej. Niegdyś budynek był cały zbudowany z drewna, zdobiły go perłowe inkrustacje, a wewnątrz mieścił się osadzony na kamiennych postumentach basen, do którego wpływała solanka. Z biegiem czasu pijalnia zmieniła swoją funkcję i została przeznaczona dla celów małej gastronomi.
W ubiegłym roku rozpoczęto prace konserwatorsko-restauratorskie wraz z robotami budowlanymi w celu przywrócenia pierwotnych funkcji
pijalni, umożliwieniu prowadzenia krenoterapii czyli kuracji pitnymi wodami leczniczymi z wykorzystaniem cennych minerałów wód leczniczych.

Wykonano: wymianę przegnitych belek stropowych, remont dachu polegający na demontażu pokrycia dachowego, zawilgoconego deskowania oraz obróbek, wymianę uszkodzonych elementów konstrukcyjnych, wymianę lukarny, renowację zabytkowych okien, wymianę okien na elewacji frontowej, przywrócenie oryginalnej kolorystyki budynku z zewnątrz oraz wewnątrz, zrekonstruowanie dekoracyjnego deskowania partii przyziemia, usunięcie wtórnego wyposażenia wnętrza, przywrócenie wcześniejszego charakteru wnętrza pijalni wód poprzez montaż nowej posadzki, wykonanie izolacji pionowej i poziomej ścian.

Obiekt sąsiaduje z Parkiem Zdrojowym również wpisanym do rejestru zabytków, który w latach 2013/2014 został poddany rewitalizacji.

W odrestaurowanym wnętrzu planowana jest również ekspozycja lokalnych dóbr regionu m.in. borowiny i solanki czyli naturalnych surowców leczniczych pochodzących z Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój nagrodzonych certyfikatem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej. Celem marki jest wsparcie lokalnej przedsiębiorczości i promowanie walorów oraz zasobów ziemi pszczyńskiej. Produkty ze znakiem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej charakteryzują się wysoką jakością i gwarancją tradycyjnego pochodzenia.