Pomiń linki

Borowina i solanka

Pragniemy Państwu przedstawić nasze surowce, które stanowią fundament szeregu zabiegów leczniczych w naszym Uzdrowisku.

Borowina
Borowina, kąpiel

Borowina

Historia leczenia ziemią (błotem) jest bardzo dawna. W starożytnym Egipcie około 3 tysiące lat przed naszą erą, chorych okładano mułem pozostawionym przez wody Nilu podczas wylewu. W Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój od końca XIX wieku stosujemy w leczeniu borowinę. Pochodzi ona ze złoża Rudołtowice, którego zasoby wystarczą Uzdrowisku na kolejne 160 lat.

Nazwa „borowina” związana jest z tym, że pierwsze torfy jakich używano w leczeniu pochodziły z terenów borów – szczególnie bagiennych. Borowina jest torfem oraz jednym z najbardziej czynnych i skutecznych środków leczniczych. Należy również do grupy surowców zwanych peloidami. Są to utwory, powstałe w wyniku naturalnych procesów geologicznych.

Kąpiele borowinowe

Służą odnowie biologicznej organizmu. Polecane są przy dużych wysiłkach fizycznych, treningach.

Zawijania borowinowe

Stosuje się przede wszystkim na okolice stawów, wspomagając przebieg procesów wypoczynkowych w więzadłach, czy ścięgnach najczęściej ulegającym przeciążeniom, bądź urazom mechanicznym.

Kosmetyki na bazie borowiny

Borowina ma także zastosowanie w tworzeniu kosmetyków. Obecnie Uzdrowisko wykorzystuje dodatkowe właściwości pielęgnacyjne borowiny, wykorzystując ekstrakt z borowiny w swoich kremach do twarzy i rąk, balsamach, żelach pod prysznic oraz mydle.

Wskazaniami do stosowania borowiny są przewlekłe i podostre (nie ostre!) stany zapalne narządów ruchu – tkanek miękkich, kości i stawów – także choroby reumatyczne. Ma pozytywne działanie przy zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, w zespołach bólowych szyjnych, barkowych i lędźwiowych, w obrzękach po stłuczeniach, złamaniach, zwichnięciach. Borowina pomaga w chorobach układu nerwowego (rwie kulszowej, porażeniach i niedowładach, uszkodzeniach nerwów obwodowych) oraz układu krążenia (np. przy miażdżycowym zwężeniu naczyń).

Solanka

Solanka to wody lecznicze wydobywane trzema otworami wiertniczymi z głębokości ok. 500 m z terenów gminy Goczałkowice-Zdrój. Jest to naturalny surowiec leczniczy —  woda mineralna 7,5% chlorkowo, sodowo, jodkowa, żelazista. Podczas leczenia solanką poprzez: kąpiel, inhalacje, płukanki czy okłady, zachodzą różne reakcje, które uzdrawiają nasze ciało. Solanka zawiera pierwiastki i związki chemiczne, które wpływają leczniczo wchłaniane wewnętrznie podczas kąpieli przez skórę.

Jako woda lecznicza wykorzystywana jest do leczenia chorób reumatycznych, urazów narządu ruchu, schorzeń neurologicznych oraz, stosowane do inhalacji, w chorobach układu oddechowego. Solankę wykorzystujemy m.in. w takich zabiegach jak:

Kąpiel

Używamy do kąpieli całościowych lub częściowych np. dłoni, stóp. Solanka dolana do kąpieli, ułatwia rozszerzanie się porów skóry. Organizm opuszczają toksyny i produkty przemiany materii, wchłaniane są minerały znajdujące się w solance. Skóra staje się nawilżona, zregenerowana i ujędrniona. Poprzez kąpiele normalizuje się ciśnienie tętnicze i polepsza regulację krążenia krwi. Kąpiele w solance odprężają, relaksują, ułatwiają zasypianie, leczą i odchudzają. Powodują wzrost ogólnej odporności, pozwalają pozbyć się bólów w stawach i mięśniach.

Okłady

Gazę/bandaż nasączyć w solance (można ją wcześniej rozcieńczyć), trzymać na skórze około 30 min, działają zarówno na mięśnie, stawy jak i na zmiany i choroby skórne.

Inhalacja

Solanki goczałkowickiej możemy używać również do inhalowania. Inhalujemy około 10 minut przy pomocy nebulizatora lub dodając do solanki gorącą wodę w stosunku 1:3. Dzięki powstałej w ten sposób mgiełce tworzymy niepowtarzalny klimat morski, wzbogacamy atmosferę w jod i oczyszczamy pomieszczenia z pyłków i alergenów. Inhalacje solankowe wspomagają komfort oddychania i hamują stany zapalne, nawilżają śluzówkę.

Płukanki

Solanka zastosowana do płukania gardła i jamy ustnej działa wspomagająco przy przewlekłych i nawracających nieżytach gardła, antybakteryjnie i odkażająco. Polecana jest po zabiegach stomatologicznych i protetycznych. Likwiduje nadwrażliwość zębów, zmniejsza objawy zapalenia dziąseł i usuwa podrażnienia.

Kąpiel solankowa
Kąpiel solankowa częściowa

Obecnie Uzdrowisko dodatkowo wykorzystuje solankę w produkcji kremów do rąk i stóp, żeli pod prysznic oraz mydła. Na terenie Uzdrowiska posiadamy własną tężnie solankową oraz jaskinię solną, wykorzystującą lecznicze właściwości soli.

Tężnie solankowe (inaczej gradiernie) to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. W pomieszczeniu, gdzie znajduje się tego typu konstrukcja, wytwarza się aerozol bogaty w całą gamę cennych mikroelementów, takich jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód. Mikroklimat, który wytwarza się dzięki tężni, zbliżony jest do klimatu, którym możemy cieszyć się podczas wakacji nad morzem.

Kontakt

Chcesz odwiedzić nasze uzdrowisko? Masz pytania?  Skontaktuj się z nami.

Uzdrowisko

Recepcja: (32) 449 20 00

Sekretariat: (32) 449 21 01

Fax: (32) 449 21 17

Email: biuro@gozdroj.pl

Obsługa medyczna

Rejestracja, szpital: (32) 449 20 31

Planowanie, rejestracja, poradnia: (32) 449 20 02

Email: cop@gozdroj.pl

Szpital dziecięcy Stokrotka

Rejestracja, szpital: (32) 449 20 44

Planowanie, rejestracja, poradnia: (32) 449 20 44

Email: stokrotka@gozdroj.pl