Pomiń linki

Stara Pijalnia zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Budowlanego Modernizacja Roku i Budowa XXI w.

Stara Pijalnia  zdobyła I miejsce w finale Ogólnopolskiego Konkursu Budowlanego “Modernizacja Roku i Budowa XXI w.” w kategorii “Małe jest piękne”.

Podczas uroczystego finału w Zamku Królewskim w Warszawie prezes Uzdrowiska – Jarosław Wieszołek odebrał tą prestiżową nagrodę w konkursie wyróżniającym inwestycje o szczególnych walorach użytkowych oraz estetycznych. Doceniane zostały działania, które, poprzez odpowiednio przeprowadzone prace modernizacyjne, ratują obiekty i budowle dziedzictwa narodowego.

Stara Pijalnia doskonale wpisuje się w idee konkursu jako zabytkowa perełka architektury parkowej pochodzącą z 1862roku, której po modernizacji przywrócona została pierwotna funkcja. W odrestaurowanym budynku prowadzona jest krenoterapia czyli terapia wodami leczniczymi z wykorzystaniem dobrodziejstwa płynącego z cennych minerałów. Założeniem jest, aby w jednym miejscu i to właśnie w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój móc cieszyć się wodami leczniczymi z innych uzdrowisk polskich. Z uzdrowiska w Szczawnicy  sprowadzamy do Goczałkowic-Zdrój pięć wód leczniczych, co pozwoli na  zarejestrowanie kolejnego urządzenia uzdrowiskowego – pijalni- rozlewni wód leczniczych.

W tym roku dokonano zachwycającej modernizacji budynku. Po szeregu prac konserwatorsko-restauratorskich wraz z robotami budowlanymi  (wymiana przegnitych belek stropowych, remont dachu polegający na demontażu pokrycia dachowego, zawilgoconego deskowania oraz obróbek, wymiana uszkodzonych elementów konstrukcyjnych, wymiana lukarny, renowacja zabytkowych okien, wymiana okien na elewacji frontowej, przywrócenie oryginalnej kolorystyki budynku z zewnątrz oraz wewnątrz, zrekonstruowanie dekoracyjnego deskowania partii przyziemia, usunięcie wtórnego wyposażenia wnętrza, przywrócenie wcześniejszego charakteru wnętrza pijalni wód poprzez montaż nowej posadzki, wykonanie izolacji pionowej i poziomej ścian), budynek odzyskał swój dawny blask, a przede wszystkim funkcję.

Wartość inwestycji wyniosła ponad 1 mln zł.